#1 2008-09-08 18:02:16

ala

xD

10732442
Zarejestrowany: 2007-12-14
Posty: 79
Punktów :   

praca domowa z wosu :)

Powstanie sejmu walnego wiąże się już z historią wczesnego średniowiecza kiedy to król sprawował władzę z przedstawicielami. Taka działalność nazwana została monarchią stanową. To były pierwsze, malutkie kroki do sprawowania władzy przez społeczeństwo.

W późniejszym okresie, podczas rządów sprawowanych przez ostatniego króla polski z rodu Piastów, Kazimierza Wielkiego doszła do działalności rady królewskiej w skład której wchodzili przedstawiciele najważniejszych racji w państwie. W czasie panowania dynastii Jagiellonów rada ta powiększyła swój status. W ten oto sposób przekształciła się w senat.

W Koronie zaczęła dominować ludność, jednak wciąż zasiadająca na najwyższych urzędach. Dlatego zwoływano mniejsze, lokalne zbiorowiska ludności o mniejszym statusie politycznym. Te spotkania nazwano sejmikami. To oni właśnie wysyłali przedstawicieli zwanych posłami na spotkania rady z królem. Dalsza historia doprowadziła w końcu do zwołania pierwszego sejmu walnego w 1493 r., który podzielono na senat i izby poselskie.

W ten oto sposób doszło do powstania i kształtowania się, jak na razie w niepełnym stanowisku, ustroju demokratycznego.

Początkowo sejm zwoływał król- bo tylko on miał ów przywilej- tylko w razie potrzeby. Jednak już po roku 1573 zbierano się na nim przynajmniej raz na dwa lata. Obywatele zjeżdżali się z całego Królestwa Polskiego w określonych wcześniej miejscach, najczęściej w Piotrkowie, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Grodzi lub Wilnie na maksimum sześć tygodni. Na sejmie walnym obowiązywała zasada jednomyślności, czyli nie można było się zgodzić na nowe prawo jeżeli część sejmu nie miała do niego przekonania. Ta zasada nie obejmowała jednak wyboru marszałka sejmu. W tym przypadku osoba ta otrzymywała ten tytuł większością głosów. Nowo ustalona ustawa przechodziła w ręce izby poselskiej, która zatwierdzała bądź odrzucała nowe prawo, następnie trafiała do senatu w którym to rozpoczynano dyskusję na owy temat i król ostatecznie decydował czy prawo można wprowadzić w życie czy też nie.


STRUKTURA SEJMU:

Sejm składa się z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym. Kadencja Sejmu trwa 4 lata. Zaczyna się w dniu pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.Posłowie tworzą w Sejmie kluby lub koła oparte na zasadzie przynależności do partii lub ugrupowań politycznych (klub tworzy, co najmniej 15 posłów, koło - 3 posłów).Organami Sejmu są: Marszałek Sejmu, Prezydium Sejmu, Konwent Seniorów, komisje sejmowe.


Organem zapewniającym współdziałanie klubów w sprawach związanych z działalnością i tokiem prac Sejmu jest Konwent Seniorów. W jego skład wchodzą Marszałek, wicemarszałkowie, przewodniczący klubów oraz kół parlamentarnych reprezentujących w dniu rozpoczęcia kadencji osobną listę wyborczą. Kompetencje Konwentu Seniorów są wyłącznie doradcze.Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością, co najmniej dwóch trzecich ustawowej liczby posłów lub, w szczególnych okolicznościach, kadencja ta może zostać skrócona przez Prezydenta.



PRAWNIENIE SEJMU:

Uprawnienia sejmu obok władzy ustawodawczej ( Materią ustawową są w szczególności prawa, wolności i obowiązki obywateli, organizacja i zasady działania naczelnych organów państwa, określenie trybu postępowania i kontroli legalności ich działania.),sejm sprawuje także funkcje kontrolne w stosunku do rządu i in. organów państwowych. Powołuje I prezesa Sądu Najwyższego, wybiera członków Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu oraz za zgodą senatu - prezesa Najwyższej Izby Kontroli i rzecznika praw obywatelskich. Udziela votum zaufania dla nowo wybranego rządu. Może występować z inicjatywą odwołania premiera bądź poszczególnych ministrów.

Do uprawnień sejmu należy także podejmowanie uchwał o wprowadzeniu stanu wojennego i upoważnieniu rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy. Wraz z senatem tworzy Zgromadzenie Narodowe, do którego należy m.in. uchwalanie nowej konstytucji.


Wybory parlamentarne – wybory, w trakcie których obywatele w drodze głosowania wybierają swych przedstawicieli w parlamencie. Zasadnicze znaczenie dla kształtu politycznego parlamentu ma ordynacja wyborcza, a więc zbiór przepisów określający sposób przeliczania głosów na mandaty przedstawicielskie.



Prezydium Sejmu - naczelny organ kierowniczy Sejmu. W skład Prezydium Sejmu wchodzi Marszałek Sejmu wraz z wicemarszałkami.

Do funkcji Prezydium Sejmu należą:

    * ustalanie planu pracy Sejmu
    * przygotowywanie wykładni Regulaminu Izby
    * ustalanie zasad doradztwa naukowego i ekspertyz
    * zajmowanie się kwestiami prawnymi posłów
    * przekazywanie poszczególnym komisjom sejmowym odpowiednich spraw do rozpatrzenia

Liczba wicemarszałków nie jest z góry określona.



zadania senatu :
ZADANIA SENATU
-MOŻE WYRAZIĆ ZGODĘ NA REFERENDUM ZARZĄDZONE PRZEZ PREZYDENTA
-MOŻE PODJĄĆ UCHWAŁĘ O PRZYJĘCIU LUB WPROWADZENIU POPRAWEK DO USTAWY BUDŻETOWEJ UCHWALONEJ PRZEZ SEJM
-BIERZE UDZIAŁ W POWOŁYWANIU PREZESA NIK I RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH
-JEST ORGANEM DORADCZYM OPINIUJĄCYM USTAWY UCHWALONE PRZEZ SENM KTÓRY MOŻE PRZYJĄĆ POPRAWKI SENATU ALBO JE ODRZUCIĆ BEZWZGLĘDNĄ WIĘKSZOŚCIĄGŁOSÓW
-MA PRAWO INICJATYWY USTAWODAWCZEJ
-RAZEM Z SEJMEM STANOWI ZGROMADZENIE NARODOWE KTÓRE JEST ZWOŁYWANE TYLKOW 4 PRZYPADKACH

Offline

 

#2 2008-09-09 15:09:20

Twets

Administrator

779557
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2007-12-13
Posty: 177
Punktów :   

Re: praca domowa z wosu :)

dziękuję ^^


"School is practice for the future, and practice makes perfect, and nobodies perfect, so why practice?" 

"Attack your instruments. Don't let them attack you."  BJA xD

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bleach-gotei13.pun.pl www.big-b.pun.pl www.appteam.pun.pl www.motocykl.pun.pl www.utopjec.pun.pl